Facebook RSS Kanał YouTube

Do lekarza marsz

Planujemy rozpoczęcie aktywności biegowej. Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy wykonać podstawowe badania lekarskie. Nasz „pakiet startowy” to:

 • badanie EKG
 • morfologia krwi obwodowej
 • stężenie glukozy w surowicy krwi
 • badanie ogólne moczu

 

Podczas wizyty zgłaszamy również wszystkie choroby przewlekłe, z jakimi się borykamy, nawet te, które wydają się zupełnie bez znaczenia. Absolutnie żadnych wyników badań nie interpretujemy samodzielnie, nawet jeżeli wszystko jest w absolutnym porządku, wyniki powinien lekarz zlecający obejrzeć.

 

Warto wiedzieć, że badania morfologii krwi tradycyjnie wykonuje się NA CZCZO, natomiast badania ogólnego moczu nie wykonujemy: w czasie miesiączki (niby oczywiste, a wcale nie!), najlepiej mniej więcej w połowie cyklu, po intensywnym seksie, po wysiłku fizycznym  - np. maraton - chyba, że do badań naukowych :)

 

 

w MORFOLOGII KRWI określa się podstawowe elementy morfotyczne krwi:

 

 • białe krwinki (leukocyty) - WBC, odpowiedzialne za odporność
 • czerwone krwinki (erytrocyty) - RBC i zawartą w nich hemoglobinę-HGB - odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do tkanek i dwutlenku węgla z tkanek do płuc, czyli oddychanie tkankowe
 • płytki krwi (trombocyty) - PLT, odpowiedzialne za tworzenie I etapu skrzepliny przy przerwanej ciągłości naczynia krwionośnego.

 

Patologii całego układu krwiotwórczego, co oczywiste, nie omówimy, ale z punktu widzenia biegaczek najważniejszy jest układ czerwonokrwinkowy. Zarówno niedobór i nadmiar w stężeniu hemoglobiny nie są dobre dla organizmu. Jednak najczęściej mamy do czynienia z niedokrwistością, czyli anemią. Przyczyn jej jest kilkaset i ZAWSZE  należy ja diagnozować.

 

Organizm z niedokrwistością doprowadzi serce do Tmax o wiele szybciej niż w prawidłowych warunkach. W czasie wysiłku zaciąga "dług tlenowy", którego przy długich dystansach nie ma okazji spłacić. W skrajnych przypadkach dochodzi do omdlenia, w mniej zaawansowanych do znacznego spadku wydolności, zadyszki i utraty możliwości adaptacji do wysiłku w ogóle. Najprostszą przyczyną jest niedobór żelaza - związany z kuchnią wegetariańską  :) - ten uśmiech dla Ireny. Jak sobie radzić to jednak wymaga wiedzy.

 

W przypadku wielu kobiet niedokrwistość związana jest z nadmiernymi krwawieniami miesięcznymi, przy czym określenie nadmierności jest bardzo trudne. Najprostszym testem jest ilość zużywanych podpasek w ciągu doby w pierwszych dniach miesiączki. Jedna podpaska "zużyta" to utrata ok. 15 ml krwi, jeżeli zużycie dobowe to 10 podpasek, a często więcej, łatwo policzyć jaka jest utrata dobowa krwi. Po 4 miesiącach bez suplementacji (uzupełniania żelaza) mamy anemię.

 

Na rynku jest mnóstwo preparatów, bez recepty, uzupełniających niedobór żelaza (np. Biofer), ale NIGDY nic na własną rękę. Anemia może być objawem wielu chorób, w tym nowotworowych i nie ma opcji, żeby tego nie konsultować!

 

 

w BADANIU OGÓLNYM MOCZU odchyleń może być co najmniej tyle samo.

 

Jeśli chodzi o układ moczowy, biegaczka (zanim zacznie biegać) powinna wiedzieć, czy nie cierpi na:

 • kamicę moczową (utkwiony kamień w miedniczce nerkowej, w moczowodzie, jeśli "ruszy": w czasie wysiłku - atak kolki nerkowej pewny)
 • kłębuszkowe zapalenie nerek - wyczynowe bieganie w ogóle odpada, truchcik zostaje
 • wady rozwojowe układu moczowego - do decyzji w każdym przypadku
 • zapalenia pęcherza moczowego - zwłaszcza nawracające, jeśli jest taka skłonność, trzeba rozważnie podchodzić do biegania

 

W badaniu ogólnym moczu, z punktu widzenia wysiłku, lekarz zwraca uwagę na elementy tzw. osadu. Obecność krwinek czerwonych w nadmiarze, a zachowane zostały warunki, o których pisałem na początku! -  koniecznie trzeba wyjaśnić czy nie ma kamicy, kłębuszkowego zapalenia nerek czy nowotworu. Krwinki białe w moczu w nadmiarze świadczą zwykle o infekcji układu moczowego. Tak czy inaczej z takim wynikiem zawsze do lekarza.

 

REASUMUJĄC: wstępne badania przed rozpoczęciem biegania są konieczne. To wyraz szacunku dla własnego organizmu!

 

Dr n.med. Jarosław Dybko
Specjalista hematolog

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...