Facebook RSS Kanał YouTube

WYROLUJ SIĘ i nie daj się kontuzji!

Aparat ruchu tworzą kości, mięśnie i stawy. Dopiero od niedawna zaczęto dostrzegać w aspekcie treningu tkankę łączną – powięź, która „utrzymuje” komórki razem – od powierzchownej warstwy skóry do narządów położonych głębiej. A jakie funkcje jeszcze spełnia powieź w naszym organizmie?

 

  • otacza komórki i tworzy nasz „kształt”, wpływa na postawę ciała (zaraz po sieci neuronowej i płynnej czyli układzie naczyniowym jest trzecią siecią, która łączy organizm)
  • wydziela substancje, które tworzą inne struktury
  • jest torem przewodzenia układu nerwowego i „systemem komunikacji”
  • bierze udział w procesach odżywczych komórek
  • przekazuje informacje mechaniczne – napięcie i kompresję

 

 Sprawna praca powięzi to  sprawne działanie stawów i mięśni, a nieprawidłowo powtarzane wzorce będą wpływać na nieprawidłowe działanie naszego organizmu. Zdeformowana powięź od razu nie wróci do pozycji prawidłowej. Czasu wymagać będzie odbudowa włókien – nadbudowa nowych. Nie ma jednak możliwości, by powróciła po krótkim czasie po przeciążeniu do stanu wyjściowego.

 

Przeciążone mięśnie mogą prowadzić do zmian w samych mięśniach oraz powięzi – powstawanie punktów spustowych - a szybko rozciągana powięź ulegać będzie rozrywaniu (są to najczęściej występujące urazy). Co robić w takich sytuacjach? Jak ustrzec sie przed tym?  Polubić  rolowanie!

 

 1. Połóż nogę na rolerze i zacznij przesuwać po całej długości mięśnia, napierając na niego ciężarem ciała. Jeśli poczujesz miejsce bolesne, zacznij wykonywać miejscowo poprzeczne ruchy udem tak, żeby ból się zmniejszył lub zniknął. 

 

 

 2. Rolowanie możesz także wykonać na mięśniach przykręgosłupowych.

 

 

Ćwiczenia te wykonuj zawsze po treningu, żeby rozluźnić mięśnie, przyspieszyć ich regenerację i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Joanna Kmieć-Nowakowska 

instruktorka Pilates, ambasadorka TomTom

 

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...