Facebook RSS Kanał YouTube

Kalkulator biegowy

Kalkulator wylicza średnią prędkość i tempo biegu w oparciu o dystans i uzyskany czas.

Dystans: m
Czas: : : (h:m:s)

Przelicznik prędkości i tempa

Prędkość: km/h

Do czego zatem służy kalkulator?
To proste – do wyznaczenia temp, z jakimi mamy biegać określone odcinki.

 

Na przykład – przygotowujemy się do półmaratonu, a startowaliśmy na 5K. Chcemy robić treningi z prędkością startową – ale przecież nie znamy naszej prędkości startowej. Co robimy ? Wpisujemy dane do kalkulatora, odczytujemy określone tempo – i następnie używamy je w naszym treningu.

 

Inny przykład – biegamy częściowo lub całkowicie według tempa. Skoro tak – musimy wiedzieć, z jakim tempem mamy biec określony odcinek i określony trening. Jeżeli w naszym treningu pojawiają się, przykładowo, tempa 1500m, 3K, 5K i 10K, to pozostaje konieczność rozpoznania naszych możliwości. Co robimy? Biegniemy na zawodach i używamy kalkulatora do wyliczenia potrzebnych nam wartości. Pamiętamy tylko, żeby co jakiś czas skorygować nasze wartości.

 

Jak widać, kalkulator pełni rolę pomocniczą w treningu. Rzecz jasna można z niego również skorzystać do wyznaczenia tempa, którym pobiegniemy na zawodach. Jeżeli jednak korzystamy z kalkulatora bądź tabel w codziennej praktyce, to zwykle wiemy dobrze, czego możemy się spodziewać, jakie tempo leży w granicach naszych możliwości itp.

 

Na koniec – autor chciałby skorzystać z okazji i dać jasno do zrozumienia, że jego zdaniem kalkulator jest, podobnie jak pulsometr, tylko pewnym praktycznym zastosowaniem modelu. Można biegać według kalkulatora, według pulsometru, według samopoczucia, np. dostosowując codzienny trening do możliwości ocenianych w chwili jego rozpoczęcia, czy też biegać według docelowych prędkości startowych z określonym narzutem. Możliwości jest sporo – jedne bardziej dostosowane do nas, inne mniej. Ostatecznym sprawdzianem jest osiągnięcie zamierzonego celu. Jeżeli chcemy biegać szybciej – oceną skuteczności danego sposobu biegania są zawody.

 

Mateusz Jasiński
Redaktor naczelny, instruktor lekkoatletyki. Człowiek biegająca orkiestra.

Źródło - http://treningbiegacza.pl/trening/porady-treningowe/item/7-do-czego-su-kalkulatory-biegowe-ujcie-wasne

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...