Facebook RSS Kanał YouTube

KIEŁKI - smak wiosny

Zbliża się wiosna a w zasadzie skoro pojawiły się krokusy, można uznać, że już jest. Co za tym idzie niektórzy odczuwają już przesilenie wiosenne. Zmiany zachodzące w przyrodzie, zachodzą również w naszym organizmie. Energia, która powoduje budzenie się przyrody oddziaływuje również na nas, powodując rozbudzenie z zimowego letargu i lenistwa (nie dotyczy biegaczy). Odmładza, oczyszcza organizm ze złogów.

 

Jak zaradzić uczuciu przemęczenia podczas przesilenia i przygotować się do wiosny?

 

 

W makrobiotyce poleca się spożywanie na wiosnę dużej ilości kiełków, sałatek, surówek, lekkich zup warzywnych oraz innych potraw przygotowanych z pojawiających się w tym okresie warzyw i owoców, również dziko rosnących roślin takich jak pokrzywa czy mniszek lekarski.

 

W diecie makrobiotycznej pora roku wiosna przypisana jest do energii wznoszącej i koloru zielonego. Narządy najbardziej aktywne w tym okresie, to wątroba oraz woreczek żółciowy. Dlatego, tak ważne jest przeprowadzenie wiosennej diety oczyszczającej te narządy. Pożywienie, które najbardziej będzie działało na nasze zdrowie w tym okresie to:

  • pszenica ( kiełki lub gotowane ziarna),
  • kiełki słonecznika lub grochu,
  • młode rośliny zielone,
  • nać pietruszki,
  • marchew razem z nacią,
  • młoda kapusta kiszona,
  • brokuły,
  • sałata,
  • cukinia,

 

Niestety za wcześnie jeszcze na wiosenne owoce i warzywa, ale sami możemy sprowadzić wiosnę na nasze talerze - WYHODUJMY KIEŁKI!

 

Kiełki posiadają bardzo dużą ilość witamin i składników mineralnych, to bogactwo białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i błonnika. Najlepiej hodować je samemu w domu na namoczonej wacie lub gazie, jednak najbardziej polecam zakupić profesjonalna kiełkownicę. Ceny wahają się w granicach od  20 do 70 zł. Najbardziej wartościowe, to kiełki lnu, lucerny, rzodkiewki, fasolki mung, brokułów , rzeżuchy i wiele innych .

 

ZASADY UPRAWY - 2 razy dziennie wlewamy około pół litra wody do górnego zbiornika. Woda ładnie przelatuje przed trzy poziomy, po czym z dolnego pojemnika wylewamy nadmiar wody. Oto cała filozofia uprawy kiełków w kiełkownicy :)

 

 

Kiełki możemy dodawać do każdej przygotowanej przez nas potrawy. Doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, kanapek, dań obiadowych, zup.

 

Ja już przygotowałam nasiona na kiełki i czekam na pierwsze zbiory

Wioletta Fałowska

 

 

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...