Facebook RSS Kanał YouTube

KULECZKI ENERGETYCZNE

Szukałam przepisu na proste i nieskomplikowane domowe batoniki energetyczne. Zazwyczaj wpadały mi w ręce mikstury wieloskładnikowe i skomplikowane w produkcji, bez gwarancji na sukces.

 

Na szczęście poznałam Martę Kierzkowską-Grzybek – niespożyty wulkan pomysłów kulinarnych, prostych, szybkich i zdrowych.  Zdradziła mi swój przepis na batoniki energetyczne w formie kuleczek, które można wyczarować z produktów dostępnych w każdej kuchni i opowiedziała o magicznym KAROB'ie!

 

Was wysyłam do kuchni, a ja namawiam Martę na przygotowanie warsztatów kulinarnych dla biegaczy. Co Wy na to?

 

„suche składniki”

  • 100g słonecznika łuskanego
  • 100g płatków owsianych
  • 2 łyżeczki karob'u

 

„mokre składniki”

  • 200g rodzynek
  • 100g daktyli suszonych
  • 100g moreli

 

„dekoracja”

  • wiórki kokosowe lub płatki migdałowe do obtoczenia

 

Najpierw mielimy w mikserze na „mąkę” suche składniki, potem dodajemy mokre składniki i mielimy, aż masa będzie się „odrywała” od ścianki. Lepimy kuleczki i obtaczamy w wiórkach lub w migdałach. Przechowujemy w lodówce. Kuleczki są idealne na szybkie śniadanie lub po treningu. Mnie w zupełności wystarczają trzy sztuki :)

 

KAROB (melasa z chleba świętojańskiego) z powodzeniem zastępuje kakao, lecz nie zawiera kwasu szczawiowego, który upośledza wchłanianie związków wapnia i cynku. Zawiera aż 80% białka i dostarcza witamin A, B2, B3 oraz D. Znajdziemy w nim sporo wapnia, fosforu, potasu oraz magnezu i mikroelementy: mangan, bar, miedź, nikiel.

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...