Facebook RSS Kanał YouTube

WODA IMBIROWA

W upalne dni dla ochłody i dla zdrowia.

  • 0,7l wody niegazowanej
  • ½ kłącza imbiru – ok. 5-6 cm
  • kostki lodu

 

Imbir obrać ze skórki, pokroić na krążki, zalać wodą, dodać kostki lodu.

Imbir jest częstym gościem w mojej kuchni, dodaję go do herbaty, do potraw, łączę latem z wodą. Poniżej załaczam garść informacji na temat tego magicznego kłącza.

 

DLACZEGO IMBIR?
 

Imbir jest najbardziej rozpowszechniony jako środek przeciw nudnościom i rozstrojom żołądka, istnieją jednak dowody, że przynosi też wiele innych korzyści, może:
 

Łagodzić skurcze menstruacyjne
Związki chemiczne w imbirze działają przeciwskurczowo. Hamują bolesne skurcze macicy, a także mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

 

Łagodzić bóle stawów
Te same prostaglandyny, które przyczyniają się do migrenowego bólu, powodują także obrzęki stawów u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów lub zapalenie kostno-stawowe. W pewnym badaniu 56 osób stwierdzono, że imbir lekarski złagodził objawy u 55 procent chorych na zapalenie kostno-stawowe i u 74 procent osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Wielokrotne przykładanie zmiażdżonego kłącza imbiru do skóry może przynieść dodatkową ulgę poprzez uszczuplenie zasobów substancji P – neuroprzekaźnika, który przekazuje sygnały bólu do rdzenia kręgowego i ostatecznie do mózgu.
 

Zmniejszać zakrzepy krwi
Lekarze często zalecają pacjentom przyjmowanie aspiryny co drugi dzień, ponieważ „rozrzedza” ona krew, uniemożliwiając agregację płytek krwi, komórkowatych struktur, które mogą powodować zakrzepy, zwiększając w ten sposób ryzyko zawału serca. Imbir ma podobne działanie, jednak nie powoduje rozstroju żołądka, wywoływanego często przez aspirynę (oczywiście jeśli twój żołądek nie jest wrażliwy na imbir lub nie zjadasz go zbyt dużo).
 

Zmniejszać duszność towarzyszącą przeziębieniom
Imbir może hamować wytwarzanie przez organizm substancji, które prowadzą do skurczu oskrzeli i do gorączki. Gingerole w imbirze działają też jako naturalne substancje przeciwkaszlowe.
 

Obniżać stężenie cholesterolu
Badania laboratoryjne sugerują, że imbir zmniejsza wchłanianie cholesterolu przez organizm i ułatwia jego wydalanie.
 

Przeciwdziałać migrenom
Duńscy badacze dowiedli, że 1/3 łyżeczki świeżego lub sproszkowanego imbiru, przyjęta przy pierwszych oznakach migreny, może zmniejszyć jej nasilenie przez hamowanie prostaglandyn – związków chemicznych, które powodują stan zapalny w naczyniach krążenia mózgowego. W przeciwieństwie do aspiryny i pokrewnych jej leków imbir blokuje jedynie te rodzaje prostaglandyn, które wywołują stan zapalny, a nie te, które pełnią pożyteczne funkcje, jak wzmacnianie śródbłonka żołądka.
 

 

Piśmiennictwo:

http://www.digest.com.pl/imbir-leczy-od-pieciu-tysiacleci

 

 

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...