Facebook RSS Kanał YouTube

OKULARY SŁONECZNE do biegania

Nie potrafię biegać bez okularów - sportowych oczywiście  – komfort jaki zapewniają jest nieoceniony. Noszę soczewki kontaktowe i okulary chronią moje oczy od wiatru, słońca i unoszących się w powietrzu wszelkiej maści owadów i zanieczyszczeń. Poza tym … możemy odpuścić sobie makijaż :)

 

                 29. Hasco-Lek Wrocław Maraton z Piotrem

 

Właściwie dobrane soczewki o odpowiednim zabarwieniu dopasowanym do panujących warunków atmosferycznych, pokryte filtrem UV uchronią nasz wzrok przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych – poparzenie, odbicia, odblaski. Zablokują promieniowanie UVA i UVB. Zwróć uwagę również na rozmiar soczewek. Powinny być na tyle duże, aby zakrywały maksymalnie dużą powierzchnię delikatnej skóry wokół oczu - uciekamy przed zmarszczkami :)

 

FILTRY

Nie wystarczy założyć „ciemnych” okularów,  aby poczuć się bezpiecznie. Okulary z ciemnymi soczewkami pozbawionymi filtra zamiast zabezpieczać mogą spowodować uszkodzenie wzroku – nie chroniona źrenica rozszerza się i absorbuje światło. To ważne, gdyż ludzkie oko nie ma zdolności do regeneracji soczewki.

 

Do okularów powinna być dołączona informacja o mocy filtra UV. Najlepiej, aby był to filtr o mocy UV400, gdyż w 100% pochłania promieniowanie słoneczne (UVB). Nie łudź się, że „pełnowartościowy” produkt będzie dostępny za 20 zł lub w przydrożnym straganie. Dla pewności u optyka możesz okulary poddać testowi, który sprawdzi faktyczną moc zastosowanego filtra.

 

KATEGORIE

Oprócz mocy filtra dobrze jest sprawdzić jego kategorię, która determinuje ilość przepuszczanego światła przez soczewki. A to z kolei pomaga nam dobrać soczewki do panujących warunków atmosferycznych. Wyróżniamy cztery stopnie mocy filtra, gdzie kategoria 4 przepuszcza tylko 8% światła, natomiast kategoria 1 - 40%. Na okularach wydrukowane są oznaczenia cat.1, cat.2, cat.3 lub cat.4. Tylko co te symbole znaczą? Poniżej ściąga:

 

kategoria filtra zastosowanie
1-2  pochmurne dni, słabe oświetlenie
2  zmienne oświetlenie
2-3  stałe umiarkowane oświetlenie, prowadząc pojazdy
3  stałe umiarkowane oświetlenie, prowadząc pojazdy
3-4  duże nasłonecznienie – „ciepłe kraje”
4  żeglarstwo, narciarstwo, nie prowadzimy  SAMOCHODÓW w okularach cat.4
powyższe kategorie nie dotyczą osób chorych na fotofobię lub inną nadwrażliwość na światło

 

MATERIAŁ

Dla osób aktywnych, gdzie upadki, zderzenia, uderzenia są na porządku dziennym, producenci oferują soczewki plastikowe zamiast szklanych. Plastik jest lekki, odporny na zarysowania. Jeśli jednak potrafisz się rozprawić z plastikiem, soczewki z poliwęglanu będą idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Możesz po nich deptać, tłuc, a jedynym efektem twoich działań, oprócz zmęczenia, będą drobne rysy na ich powierzchni

 

WAŻNE! Jeśli po założeniu okularów „najbliższa okolica faluje, przybliża się” zrezygnuj z zakupu takiego produktu. Taka soczewka nie posiada gładkiej powierzchni, co świadczy o jej złej jakości.

               

KOLORY

Zabarwione soczewki, oprócz dodania nam wyrafinowanego look’u, również dbają o bezpieczeństwo naszego wzroku podczas uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Do wyboru mamy wszystkie kolory tęczy. Tym razem skupię się na „kolorach” odpowiednich do biegania - i tak:

  • soczewki białe (transparentne) – dobre do wieczornego biegania, ochronią  przed pyłkami, owadami, wiatrem.
  • soczewki lustrzanki - dobre na „ostre” słońce.
  • soczewki szare – są neutralne, zachowują naturalny kontrast i barwę otoczenia, idealnie odwzorowują rzeczywistość.
  • soczewki brązowe – poprawiają głębie ostrości, wyostrzają kontrast, co sprawia, że oczy odpoczywają, dobre dla osób o wrażliwych oczach.
  • soczewki niebieskie, zielone – uwydatniają żółty kolor, przez co nadają się do stosowania przy słabym oświetleniu i zmiennych warunkach pogodowych. Zielone uniemożliwiają prawidłowy odczyt sygnalizacji świetlnych – uwaga dla biegających w mieście!
  • soczewki żółte – poprawiają kontrast widzenia po zmroku, doskonałe na pochmurne i deszczowe dni i do prowadzenia pojazdów po zmroku.
  • soczewki z polaryzacją – wzmacniają naturalne widzenie barw, eliminują odblaski.

 

Prawdziwy kolorowy zawrót głowy. Wybór trudny, bo nie wiemy o jakiej porze dnia będziemy biegać i czy wybrać transparentne czy żółte, czy… jest i na to sposób. Zakup oprawek z wymiennymi soczewkami.

 

   okulary ARCTICA S-30B

 

CIEKAWOSTKA

Masz już swoje wymarzone okulary i chcesz wiedzieć czy rozróżniasz w nich barwy. Zrób prosty test dla kierowców. Spójrz przez nie na załączone obrazki – jeśli widzisz cyfry, to znak, że możesz w nich prowadzić również pojazdy. W innym przypadku – jedyny pojazd jaki możesz w nich prowadzić, to ten z napędem nożnym.

 

 

TEST

Dobrze dobrane okulary sportowe powinny zapewniać komfort podczas użytkowania – nie powinny się zsuwać, uciskać nosa i okolicy uszu. Podczas zakupu poskacz w nich, wykonaj skłony, miej je założone przez co najmniej 5-10 minut, wtedy przekonasz się czy nie uciskają newralgicznych miejsc. Stosując mój test podczas zakupów musicie przygotować się na pobłażliwe spojrzenia – mnie tłumaczy kolor włosów -  ale cóż zdrowie najważniejsze! :)

 

Przyjemnego biegania – Irena Trzęsicka

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...