Facebook RSS Kanał YouTube

kolka

PYTANIE

"Dzień dobry, czy są jakieś skuteczne metody walki z kolką podczas biegu? – Ola”

 

ODPOWIEDŹ

Witaj Olu, kolka jest to skurcz mięśni gładkich, który objawia się ostrym i nagłym bólem w okolicy żeber. Przyczyna kolki nie jest do końca znana, natomiast przypuszcza się, że w trakcie biegu może być spowodowana zbyt szybkim tempem biegu, odpływem krwi z jelit i żołądka do śledziony oraz mięśni szkieletowych. Może też być wywołana niewłaściwym odżywianiem się lub zbyt słabymi mięśniami utrzymującymi wyprostowaną sylwetkę podczas biegu. Podczas nachylenia do przodu lub garbienia się przepona jest niedotleniona, co może wywołać niedyspozycję.  Aby skutecznie poradzić sobie z kolką należałoby zacząć od podstaw.

 

Najpierw dieta. Zbyt tłuste i ciężkie potrawy mogą być przyczyną wystąpienia tej dolegliwości, dlatego przed biegiem lepiej wybrać coś lekkiego, co nie obciąży żołądka ani jelit. Nie należy też zabierać się za trening zaraz po jedzeniu, lepiej odczekać minimum 20 minut.

 

Dodatkowo ważne jest wzmacnianie mięśni brzucha i pleców, aby utrzymać wyprostowaną pozycję ciała. Ważne jest też rozciąganie tych mięśni, aby nadmiernie nie ulegały zbyt dużym skurczom. Pomocne będą  np. zwisy na drążku, skłony do wyprostowanych nóg w pozycji stojącej lub siedzącej, wygięcia do tyłu, mogą być wykonywane dodatkowo  na piłce.

 

Należy również stopniowo zwiększać tempo podczas biegu. Jeśli wyrwiemy się za szybko na  początku jest większa szansa, że kolka nas dopadnie. Kiedy już dokuczy nam ostry ból, niestety najlepiej jest się zatrzymać, głęboko oddychać. Nie należy wtedy siadać! Dobrze jest wykonać krążenia i skręty tułowia. Jeśli bardzo zależy nam np. na wyniku i nie chcemy się zatrzymywać można spróbować uciskać miejsce bólu, co może pomóc rozluźnić mięśnie.

Irena i Monika

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Masz pytanie? Napisz! Postaramy się odpowiedzieć - biuro@kobietynamedal.pl

Komentarze

Pogoda Wrocław z serwisu

BlogRSS

zobacz więcej
TRASA jest KOBIETĄ - mamy dowód
Data: 03/03/2016

W czwartkowy wieczór Ola zapytała czy nie wybiorę się pobiegać po lesie. Znaczy się czy nie pojadę na Rajd "Róża Wiatrów" do Puszczy Zielonka, na trasę „lajtową” ...